Jak wybrać kosmetyki do opalania?

Nie ulega wątpliwości, że wiosną i latem nasłonecznienie jest znaczne większe, niż w pozostałych porach roku. Dlatego też nie wolno zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, która ochroni naszą skórę i ograniczenie oparzenia słoneczne. Współcześnie w sklepach klient znajdzie olejki i kremy do opalania. Oczywiście wybór kosmetyku do opalania zależy od preferencji konsumenta.

Dlaczego ochrona przed promieniowania UV jest tak istotna?

Warto zaznaczyć, że na szkodliwy wpływ promieniowania UV każdy z nas jest narażony przez cały rok. Obecnie wyróżnia się promieniowanie długich falach. (320–400nm, nazywane UVA) oraz krótkie (290–320nm, nazywane UVB). Promieniowanie UVA dociera do głębokich warstw skóry, tym samym, uszkadza włókna kolega nowe i naczynia krwionośne. Zatem promieniowanie UVA może powodować foto starzenie się skóry w wyniku zwiększania liczby wolnych rodników. Natomiast. Promieniowania UVB w okresie jesienno – zimowym oddziałują na nasz organizm w bardzo małym stopniu. Z kolei ten rodzaj promieniowania podczas wiosny i lata może powodować powstawanie zaczerwień na skórze. Ponadto należy pamiętać o tym, że również twarz jest cały rok eksponowana na promieniowanie UVA i UVB. Tak więc promieniowania w znacznym stopniu wpływają na kondycję i wygląd skóry. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie kosmetyków do opalania.

Kosmetyki do opalania – na co zwrócić uwagę?

W obecnych czasach każdy klient przed zakupem kosmetyku do opalania powinien sprawdzić, czy jest on bezpieczny dla skóry i przebadany dermatologicznie. Poza tym na etykietach kosmetyków do opalania musi być umieszczona informacja o SPF, czyli ochrona przeciwsłoneczna. Przyjmuje się, że klient powinien wybierać kosmetyki do opalania przeznaczone na twarz z najwyższym filtrem, ponieważ tylko faktor 50 jest w stanie zatrzymać część promieniowania UVA odpowiedzialnego za procesy starzenia się. Kosmetyki do opalania z filtrem dzielimy na: 

  • słaby – SPF 2–6,
  • średni – SPF 8–12,
  • wysoki – SPF 15–25,
  • bardzo wysoki – SPF 30–50,
  • ultrawysoki – SPF >50.

Oprócz stopnia ochrony przeciwsłonecznej konieczne jest dopasowanie kosmetyku do opalania do fototypu skóry i karnacji. Właśnie od fototypu zależy, ile czasu możemy bezpiecznie opalać się bez narażenia skóry na poparzenia. Co więcej, decyduje też, na jaki kolor skóra będzie opalona.